Otkrivena spomen-ploča povodom 30. godišnjice izgradnje helidroma KBC Split

Postavljena je u spomen na branitelje ranjene u Domovinskom ratu, hrabre posade helikoptera hrvatskog ratnog zrakoplovstva i požrtvovne zdravstvene djelatnike, a otkrio ju je dr. Joško Kalilić, ujedno i koordinator izgradnje helidroma.

Helidrom KBC Split, zahvaljujući kojem su za vrijeme Domovinskog rata i u mirnodopsko vrijeme spašene tisuće života, ove godine slavi 30. obljetnicu otvaranja. Otvoren je na današnji datum, 8. listopada, 1992. kao prvi helidrom izgrađen u Republici Hrvatskoj. Ujedno je i prvi zdravstveni objekt izgrađen u RH, ali i prvi helidrom koji je ušao u međunarodni registar.

Ova važna obljetnica obilježena je danas postavljanjem spomen-ploče na ime branitelja ranjenih u Domovinskom ratu, hrabrih posada helikoptera hrvatskog ratnog zrakoplovstva i požrtvovnih zdravstveih djelatnika. Spomen-ploča, postavljena na samom helidromu, donacija je Jadrankamena, natpis su uklesali učenici Klesarske škole Pučišća, a otkrio ju je dr. Joško Kalilić, koordinator izgradnje samog helidroma.

„Ideja o izgradnji helidroma KBC Split pojavila se početkom Domovinskog rata, kada je bilo očito da će mnogi branitelji postati ranjenici kojima će trebati što hitnije bolničko zbrinjavanje da bi se spasili njihovi životi ili smanjile i ublažile tjelesne traume koje su se očekivale na prvoj crti bojišnice u obrani Domovine. Projekt je već postojao, kao i čestica zemlje od 5000 m2 u vlasništvu bolnice i trebalo ga je što prije realizirati, ali u to vrijeme bolnica nije imala financijskih sredstava. Poduzeta je stoga humanitarna akcija velikih razmjera pri čemu su angažirani brojni donatori koji su s velikim entuzijazmom osigurali sve što je u materijalnom pogledu bilo potrebno za izgradnju helidroma. Uz donatore, a bilo ih je više od stotinu, uključili su se i brojni građevinski stručnjaci, obavljajući dobrovoljno sve potrebne građevinske radove prema dokumentaciji“ – prisjetio se dr. Kalilić na vrijeme kada je pred 30 godina koordinirao ovaj poduhvat istinskog kolektiva i sloge i istaknuo da je helidrom u potpunosti izgrađen donacijama.

Od tada, helidrom splitske bolnice bilježi preko 9 tisuća intervencija, od čega su 400 bile akcije  traganja i spašavanja, a ostalo su bili medicinski letovi. Drugim riječima, ovaj objekt spasio je tisuće života – od ranjenih branitelja, hitnih slučajeva i nesreća, pa do novorođenčadi koja je trebala hitan prijevoz do splitske neonatologije.

„Posebno je važan za naše otočane, budući da svi naseljeni otoci naše županije imaju interventne helidrome, izgrađene također uz pomoć donatora i dobrovoljaca. Oni s ovim našim, a sve zahvaljujući posadama hrvatskog ratnog zrakoplovstva i zdravstvenim djelatnicima, čine pravu zračnu mrežu spasa“ – izjavio je ovom prilikom dr. Julije Meštrović, ravnatelj KBC-a Split, uz napomenu da je KBC izradio tehničku dokumentaciju za obnovu helidroma i da će mu nakon 30 godina ipak trebati osigurati proračunska sredstva za investicijsko, a ne samo redovito održavanje.

Svečanosti otkrivanja spomen ploče prisustvovala je državna tajnica Ministarstva zdravstva dr. Marija Bubaš, posebni savjetnik ministra obrane Ivica Ušljebrk, državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja dr. Špiro Janović, državni tajnik Ministarstva turizma i sporta Tonči Glavina, župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, zamjenik gradonačelnika Splita Antonio Kuzmanić, predstavnik Ministarstva kulture i medija Radoslav Bužančić, predstavnici hrvatskog ratnog zrakoplovstva, policije, hitnih i dojavnih službi, predstavnici Hrvatske gorske službe spašavanja, braniteljskih udruga, kao i djelatnici Klesarske škole u Pučišćima.

ZADNJE NOVOSTI