Predavanje "Jedinica intenzivnog liječenja (JIL): Naš pacijent je život"

U organizaciji AMZH-podružnica Split, Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje „Zlatna vrata“ i HLZ-podružnicom Split, 17. veljače 2025. godine u 19 sati u Kinoteci „Zlatna vrata“ (Dioklecijanova 7, Split) održat će se predavanje "Jedinica intenzivnog liječenja (JIL): Naš pacijent je život" doc.prim.dr.sc. Sande Stojanović Stipić, specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja,subspecijalist intenzivne medicine, predstojnica Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje KBC Split.

Sudjelovanje će se bodovati za liječnike prema Pravilniku Hrvatske liječničke komore.

U najavi predavanja doc. Sanda Stojanović Stipić ističe: „Jesu li pacijenti u jedinici intenzivnog liječenja (JIL) uvijek u komi? Ako ste na respiratoru, nećete preživjeti! Ne može se ostvariti komunikacija između liječnika i bolesnika na respiratoru. Oporavak u JILu znači sigurno preživljenje. Brojni su mitovi vezani za intenzivno liječenje. Razotkrijmo ih.

Jedinica intenzivnog liječenja (JIL) je ključni dio svakog suvremenog zdravstvenog sustava, gdje se pruža visoko specijalizirana skrb za bolesnike čije stanje zahtijeva kontinuirani nadzor i pružanje mjera intenzivnog liječenja. JIL ujedinjuje stručnost, naprednu tehnologiju i multidisciplinarni pristup kako bi se omogućila najbolja skrb i prilika za oporavak životno ugroženih bolesnika. Indikacije za prijem bolesnika u JIL su brojne: politraumatizirani bolesnici, hemodinamski nestabilni bolesnici, zatajenje organa, poslijeoperacijski nadzor...Osiguranje dišnog puta je krucijalno i predstavlja prvi korak u stabilizaciji bolesnika, a često zahtijeva primjenu invazivnih tehnika u slučaju dišnog zatajenja. Venski put je nužan za ordiniranje intravenskih lijekova i tekućine, davanje krvi i krvnih derivata. Sepsa je najozbiljniji neprijatelj u jedinici intenzivnog liječenja gdje primjenujemo gotovo sva dostignuća intenzivne medicine, vazopresore, a nerijetko i kontinuiranu nadomjesnu bubrežnu terapiju uz metode purifikacije krvi. Kako bi omogućili adekvatnu nutritivnu podršku bolesnicima koji se ne mogu sami hraniti, primjena enteralne i parenteralne terapije je dio osnovnog liječenja u JILu. Perkutana traheotomija, bronhoskopija, rana mobilizacija i respiracijska fizioterapija te brojna druga pitanja iz čudesnog i bogatog svijeta intenzivne medicine bit će pobliže predstavljena na predavanju“.

ZADNJE NOVOSTI