Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #166
Objavljeno: 3.3.2025.
Kategorija:
Novosti

Oralni antihiperglikemici manje su učinkoviti od inzulina u trudnoći

Inzulin je preferirani antihiperglikemijski lijek u farmakološkom liječenju gestacijskog dijabetesa melitusa (GDM) zbog njegove dobro utvrđene sigurnosti i učinkovitosti. Nedavno randomizirano ispitivanje uspoređivalo je sekvencijalnu strategiju liječenja metforminom (uz dodatak gliburida ako ciljne vrijednosti glukoze nisu postignute) sa strategijom isključivo inzulinske terapije. Rezultati su pokazali da je strategija oralnih antihiperglikemijskih lijekova bila povezana s višim stopama novorođenčadi velike za gestacijsku dob i većom učestalošću majčine hipoglikemije. Preporuke i dalje uključuju inzulinsku terapiju za kontrolu trajne hiperglikemije u trudnoći. Više o preporuci na poveznici.

Odabir strategije liječenja u starijih bolesnika s NSTEMI

U bolesnika s infarktom miokarda bez elevacije ST segmenta (NSTEMI), uobičajeni pristup liječenju uključuje ranu koronarografiju i odgovarajuću perkutanu koronarnu intervenciju (PCI), no učinkovitost i sigurnost ovog pristupa kod starijih bolesnika nisu potpuno jasni.  Nedavna studija koja je obuhvatila više od 1500 bolesnika u dobi ≥75 godina s NSTEMI pokazala je da su bolesnici randomizirani na invazivnu strategiju liječenja (tj. koronarografiju i PCI) imali nižu stopu ponovnog infarkta miokarda, ali sličnu stopu ukupne smrtnosti u usporedbi s bolesnicima liječenima konzervativno. Stopa nefatalnih krvarenja nije bila značajno viša u skupini s invazivnim liječenjem. Kod starijih bolesnika s NSTEMI predlažemo invazivnu koronarnu angiografiju kao preferirani terapijski pristup. Više o istraživanju na poveznici.

Timozin alfa 1 nije koristan u sepsi

Preliminarni podaci sugerirali su da bi timozin alfa 1, agens koji pojačava učinak T pomoćničkih stanica, mogao biti koristan u bolesnika sa sepsom. Međutim, randomizirano ispitivanje faze 3 u kojem su 552 pacijenta sa sepsom primala supkutani timozin alfa 1 tijekom sedam dana pokazalo je sličnu 28-dnevnu smrtnost u usporedbi s 554 pacijenata liječenih placebom. Ostali ishodi, uključujući 90-dnevnu smrtnost, učestalost novih infekcija i stope eradikacije mikroorganizama, također su bili slični. Iako je moguće da je lijek bio subdoziran i da studija nije imala dovoljnu snagu za detekciju razlike u mortalitetu, ovi rezultati ne daju poticaj za daljnja ispitivanja timozina alfa 1 u liječenju sepse. Više o istraživanju na poveznici.

Atrijske aritmije kao uzrok moždanog udara kod bolesti srpastih stanica

Glavni uzrok moždanog udara kod osoba s bolesti srpasta anemije (SCD) je promijenjena cerebralna hemodinamika uzrokovana vaskulopatijom. Međutim, rizik od kardioembolijskog moždanog udara može biti podcijenjen. Nedavna studija koja je obuhvatila 130 odraslih osoba (prosječna dob 45 godina) sa SCD-om, a koji su bili podvrgnuti 24-satnom Holter monitoriranju, otkrila je atrijske aritmije u 26 posto ispitanika. Atrijske aritmije bile su neovisno povezane s povećanim rizikom od moždanog udara kod osoba bez temeljne vaskulopatije. Ovi rezultati naglašavaju važnost pojačane budnosti za atrijske aritmije kod osoba sa SCD-om kao dio strategije primarne prevencije moždanog udara. Više o istraživanju na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.