Nove smjernice SCCM-a o primjeni ultrazvuka u intenzivnoj skrbi
Društvo za intenzivnu medicinu (Society of Critical Care Medicine, SCCM) nedavno je ažuriralo smjernice o primjeni ultrazvuka u intenzivnoj skrbi (Critical Care Ultrasonography, CCUS). SCCM uvjetno preporučuje korištenje CCUS-a kod pacijenata sa septičkim šokom, akutnim respiratornim zatajenjem i akutnim kardiogenim šokom, kao i kod pacijenata s nejasnim volumenom intravaskularne tekućine. Međutim, nije donesena jasna preporuka o korištenju CCUS-a kod pacijenata podvrgnutih kardiopulmonalnoj reanimaciji zbog nedovoljnih dokaza. Podržavamo ove preporuke naglašavajući važnost ultrazvuka na mjestu pružanja skrbi kao dijagnostičkog i terapijskog alata u intenzivnoj medicini. Više o preporukama na poveznici.
Novi model za troškovno učinkovitu i održivu primjenu lijekova u bolnicama
Rastući troškovi zdravstvene skrbi predstavljaju izazov za financijsku održivost bolničkih sustava. Interventna farmakoekonomika postaje sve važnija u optimizaciji troškovno učinkovite i održive primjene lijekova, no dosadašnji napori često su fragmentirani. Studija provedena u Medicinskom centru Sveučilišta Erasmus u Rotterdamu razvila je novi model učinkovitosti za sustavno prepoznavanje i implementaciju strategija koje poboljšavaju ekonomičnost i održivost primjene lijekova. Tijekom istraživanja analizirano je 39 visokotrofnih lijekova koji su činili 57% ukupne nacionalne potrošnje skupih lijekova u Nizozemskoj 2021. godine. U 27 slučajeva (51% ukupne potrošnje skupih lijekova) identificirane su ili razvijene strategije za poboljšanje troškovne učinkovitosti, uključujući smanjenje otpada infliksimaba i doziranje intravenskih imunoglobulina prema nemasnoj tjelesnoj težini, što je dovelo do značajnih financijskih ušteda i poboljšane održivosti. Ovaj sustavni model može poslužiti kao generički okvir za druge bolničke ustanove u identifikaciji i implementaciji strategija troškovno učinkovite i održive primjene lijekova, istovremeno unapređujući kvalitetu skrbi za pacijente. Više o istraživanju na poveznici.
Novi trostruki CFTR modulator odobren za liječenje cistične fibroze
Vanzacaftor-tezacaftor-deutivacaftor (VTD) je novi trostruki modulator cistične fibroze (CFTR) koji se primjenjuje jednom dnevno. U dva randomizirana klinička ispitivanja, koja su obuhvatila više od 900 adolescenata i odraslih s cističnom fibrozom (CF), VTD je pokazao slične kliničke ishode u usporedbi s elexacaftor-tezacaftor-ivacaftorom (ETI), standardnim CFTR modulatorom za liječenje CF-a. Ishodi su uključivali plućnu funkciju, broj plućnih egzacerbacija, kvalitetu života povezanu s respiratornim simptomima i nuspojave. U usporedbi s ETI-em, VTD nudi prednosti poput boljeg učinka na koncentraciju klorida u znoju i rjeđe doziranje, ali može biti skuplji i za sada ima manje podataka o srednjoročnim ishodima. Na temelju ovih ispitivanja, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je VTD za liječenje CF-a kod pacijenata u dobi od ≥6 godina. Više o istraživanju na poveznici.
Endoskopsko naspram kirurškog liječenja bolnog kroničnog pankreatitisa s dilatiranim vodom
Bolni kronični pankreatitis s dilatiranim pankreatičnim vodom može se liječiti endoskopski ili kirurški. U randomiziranom ispitivanju provedenom na 88 pacijenata, rana kirurška intervencija (Puestow, Frey ili Beger postupak) pokazala je bolje ublažavanje boli i veće zadovoljstvo pacijenata u usporedbi s endoskopskim liječenjem, kako nakon 18 mjeseci, tako i nakon 8 godina. Pacijenti koji su prvo liječeni endoskopski, a zatim prešli na kirurški zahvat, imali su lošije ishode u usporedbi s onima koji su odmah podvrgnuti ranoj operaciji. Ovi nalazi upućuju na to da kirurzi i gastroenterolozi trebaju blisko surađivati u ovakvim slučajevima i razmotriti kiruršku opciju prije iscrpljivanja svih neoperativnih terapija. Više o istraživanju na poveznici.
Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.
Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.
Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.