Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #1
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 1, 8. travnja 2021.

 

COVID-19:

Učinkovitost azitromicina za liječenje COVID-19

Istraživanje provedeno na 2120 ispitanika u kojih postoji sumnja na COVID-19 i povećani rizik za ozbiljniji tijek bolesti, pokazalo je da dodatak azitromicina, uz uobičajene metode liječenja, nema značajne koristi. Slično istraživanje provedeno je i na 7763 ispitanika s potvrđenim COVID-19 koji su primljeni u bolnicu. Zaključak oba istraživanja govori da nije opravdano rutinski koristiti azitromicin za ubrzanje oporavka ili smanjenje rizika od hospitalizacije u pacijenata kod kojih postoji sumnja na COVID-19. Isto tako, azitromicin ne poboljšava preživljenje hospitaliziranih pacijenata s potvrđenim COVID-19. Više na: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00461-X/fulltext i https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00149-5/fulltext

 

Kliničke smjernice:

European Resuscitation Council: smjernice za oživljavanje i održavanje života 2021

Objavljene su nove smjernice za oživljavanje i održavanje života. Od ključnih poruka, naglašeno je da postupci u reanimaciji, naročito oni povezani s održavanjem dišnoga puta, trebaju biti prilagođeni znanjima i vještinama osobe koja reanimira. Kompresije prsnog koša ne bi trebale biti prekinute na više od 5 sekundi, bilo zbog primjene električnog šoka ili zbog intubacije. Naglašena je i vrijednost uporabe brzog ultrazvuka, kao i uređaja za izvantjelesni CPR. Puni tekst smjernica i algoritme za ambulante možete naći na ovoj poveznici: https://cprguidelines.eu/.

 

Inovacije:

Genska terapija za hemoglobinopatije

Hemoglobinopatije su nasljedni poremećaji sinteze globina, a najčešće se javljaju kao anemija srpastih stanica ili neki oblik talasemije. Kontrola ovih stanja uključuje česte transfuzije krvi, nadomjesnu terapiju, i transplantacije koštane srži. Istraživanja genske terapije hemoglobinopatija, u vidu anemija srpastih stanica ili nekog oblika talasemije pokazala su da nakon dodavanja funkcionalnih kopija gena za beta lanac hemoglobina u hematopoetske matične stanice oboljelog, stanice počinju stvarati funkcionalne molekule hemoglobina. Više istraživanja je pokazalo kako nakon te terapije pacijenti s anemijom srpastih stanica imaju medijan pada disfunkcionalnih molekula hemoglobina od 50%, bez transfuzija krvi, a oni s talasemijama su značajno smanjili ili otklonili potrebu za transfuzijama. Više na stranicama Cleveland Clinic, koja svake godine objavljuje 10 najvažnijih inovacija u medicini: https://www.youtube.com/watch?v=eSxErZICEXg&feature=emb_title.

 

Sinteza dokaza:

Učinci bolesti COVID-19 na kardiovaskularni sustav: sustavni pregled prevalencijskih istraživanja

COVID-19 je sustavna bolest koja kod nekih pacijenata može imati ozbiljne kardiovaskularne posljedice. Kardiometabolički komorbiditeti (hipertenzija, ishemijska bolest srca) česti su u osoba hospitaliziranih zbog COVID-19 i povezani su s većim rizikom od smrti. Takvi pacijenti obično imaju poremećene nalaze srčanih biljega, a česte su i kardiovaskularne komplikacije, poput fibrilacije atrija, venske tromboze i plućne embolije. Više na: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD013879/full

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.