Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #11
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 11, 17. lipnja 2021.

 

 

Lijekovi za COVID-19: živuće preporuke Svjetske zdravstvene organizacije

U ovoj 'živućoj' smjernici, WHO kontinuirano dodaje dokaze i preporuke o raznim lijekovima koji se, više ili manje uspješno, koriste u liječenju pacijenata sa bolesti COVID-19. Posljednji su dokazi dodani za lijek ivermektin, koji se ne preporučuje koristiti za ovu bolest. Ostale preporuke možete pregledati ovdje.

 

Endovaskularna trombektomija i intra-arterijske intervencije za akutni ishemijski moždani udar: Cochraneov sustavni pregled

Ishemijski moždani udar nastaje kada dođe do prekida krvne opskrbe dijela mozga, najčešće zbog tromba koji "začepi" krvnu žilu. Jedan od pristupa liječenju je izravno uklanjanje tromba iz krvne žile, a brzo liječenje može smanjiti oštećenje mozga zbog ishemije. Takav pristup može dovesti i do nuspojava poput krvarenja, što negativno utječe na oporavak. U ovom Cochraneovom sustavnom pregledu autori su analizirali 19 randomiziranih kontroliranih istraživanja i zaključili kako endovaskularna trombektomija povećava stopu preživljenja, bez povećanja rizika od krvarenja.

 

Usporedba učinkovitosti cjepiva za prevenciju herpesa zostera

Meta-analiza učinkovitosti cjepiva za prevenciju herpesa zostera pokazala je da je rekombinantno adjuvantno cjepivo protiv zostera učinkovitije u odraslih osoba starijih od 60 godina, u usporedbi sa živim cjepivom za herpes zoster. Nije pronađena razlika u količini ozbiljnih nuspojava između ta dva cjepiva. Pri uporabi rekombinantnog adjuvantnog cjepiva protiv zostera češće dolazi do nuspojava uslijed upalnog odgovora na cijepljenje (bol na mjestu injekcije, eritrem, vrućica, glavobolja, bol u mišićima), što je očekivano za ovu vrstu cjepiva.

 

Liječenje statinima i bolovi u mišićima

Pacijenti se često žale na neugodne simptome prilikom uzimanja statina, poput bolova u mišićima, zbog čega mnogi i prestaju s terapijom. Cilj ovog istraživanja, po ustroju "N-of-1 RCT", bio je utvrditi postoji li povezanost između uporabe statina i bolova u mišićima. N-of-1 RCT vrsta je istraživanja u kojem svaki ispitanik prima i eksperimentalni i kontrolni lijek, u više navrata, a učinkovitost liječenja se procjenjuje nakon svakog razdoblja liječenja. U ovom ispitivanju uključeno je 200 sudionika koji su prethodno prekinuli ili planirali prekinuti liječenje statinima zbog bolova u mišićima. Ispitanici su godinu dana uzimali 20mg atorvastatina ili placeba, u razdobljima od 2 mjeseca (tri puta placebo i tri puta atorvastatin). Na kraju svakog intervala liječenja sudionici su ocijenili svoje simptome. Nije bilo razlike u pojavi mišićne boli između atorvastatina i placeba. Ovakav pristup istraživanju koristio je velikoj većini ispitanika, a dvije trećine onih koji su završili istraživanje odlučilo je ponovno početi uzimati statine.

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.