Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #125
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Rizik smrtnosti kod bolesti jetre povezane s alkoholom

Bolest jetre povezana s alkoholom predstavlja ozbiljan zdravstveni problem. Upoznavanje s konkretnim uzrocima smrti ključno je u sprječavanju prerane smrti kod tih pacijenata. U Danskoj je provedeno istraživanje na 23,385 ispitanika s bolesti jetre povezane s alkoholom kako bi se analizirali specifični uzroci smrti u periodu od 15 godina od dijagnoze i povezanost s različitim čimbenicima poput dobi, spola i težine bolesti. Smrt zbog bolesti jetre bila je najčešći uzrok smrti, a rizik smrti od bolesti jetre bio je visok čak i mnogo godina nakon dijagnoze, neovisno o dobi i spolu ispitanika. Stopa smrtnosti zbog bolesti jetre nakon 5 i 10 godina iznosila je 26%, odnosno 31%. Osim toga, istraživanje je pokazalo minimalan doprinos specifičnih vrsta karcinoma ukupnoj smrtnosti u pacijenata s ovom bolešću. Ovi podaci ističu važnost liječenja osoba s ovisnosti o alkoholu i mogu informirati strategije sprječavanja smrtnosti povezane s jetrom kod tih pacijenata. Više na poveznici.

Sigurnost vaginalne terapije estrogenom za genitourinarni sindrom menopauze kod žena s poviješću raka dojke

Vaginalni estrogen ponekad se koristi u liječenju simptoma genitourinarnog sindroma menopauze kod žena kojima je prethodno dijagnosticiran rak dojke. Provedeno je kohortno istraživanje na 42,113 žena s dijagnozom genitourinarnog sindroma menopauze postavljenom unutar pet godina od dijagnoze raka dojke. Cilj istraživanja bio je istražiti povezanost terapije vaginalnim estrogenom s rizikom od ponovne pojave raka dojke kod tih žena. Pokazalo se da terapija vaginalnim estrogenom nije povezana s povećanim rizikom od recidiva raka dojke unutar 5 godina. Nisu zapažene značajne razlike u riziku ponovne pojave raka dojke između žena koje su primile terapiju vaginalnim estrogenom i onih koje je nisu primile, bez obzira na status estrogena. Ovo istraživanje pruža važne podatke o sigurnosti uporabe vaginalnog estrogena kod žena s poviješću raka dojke i genitourinarnog sindroma menopauze. Više na poveznici.

Traneksamična kiselina za perkutanu nefrolitotomiju

Perkutana nefrolitotomija (PCNL) glavna je metoda liječenja velikih kamenaca u bubregu, ali nosi povećani rizik od krvarenja u usporedbi s drugim tretmanima. Traneksamična kiselina (TXA) dosad se koristila kao antifibrinolitičko sredstvo kako bi se smanjilo krvarenje i komplikacije u drugim indikacijama. Proveden je Cochraneov sustavni pregled kako bi se procijenio učinak TXA kod osoba s bubrežnim kamencima koji su podvrgnuti PCNL-u. Sustavni pregled obuhvatio je 10 randomiziranih kontroliranih ispitivanja na ukupno 1,883 ispitanika. TXA može smanjiti potrebu za transfuzijom krvi, većim i manjim kirurškim komplikacijama te skratiti dužinu boravka u bolnici. Također, može smanjiti postotak kamenaca u bubregu, ali može povećati nuspojave. Ipak, utjecaj TXA na druge ishode ostaje nesiguran. Ovi rezultati mogu pomoći urolozima i njihovim pacijentima u donošenju informiranih odluka o primjeni TXA u PCNL-u. Više na poveznici.

Tromboprofilaksa za djecu s akutnom limfoblastičnom leukemijom

Pedijatrijski pacijenti s akutnom limfoblastičnom leukemijom (ALL) ili limfomom (LL) imaju povećani rizik od venske tromboembolije, što rezultira povećanom smrtnošću i morbiditetom. U fazi 3 PREVAPIX-ALL kliničkog ispitivanja ispitana je upotreba apiksabana, direktnog oralnog antikoagulansa, kao potencijalnog sredstva za sigurno smanjenje venske tromboembolije u djece u dobi od 1 do 18 godina s novodijagnosticiranim ALL-om ili LL-om te centralnom venskom linijom tijekom indukcijske terapije. Ispitanici su nasumično dodijeljeni standardnoj skrbi (bez sustavne antikoagulacije) ili prilagođenoj dozi apiksabana tijekom indukcijske terapije. Prva faza je obuhvatila 512 ispitanika s prosječnim praćenjem od 27 dana. Nije bilo statistički značajne koristi od apiksabana u smanjenju venske tromboembolije. I dok su incidencije ozbiljnih i manjih krvarenja bile male, primijećena je povećana incidencija klinički relevantnih manjih krvarenja (krvarenja iz nosa kod mlađe djece) u skupini koja je primila apiksaban. Preporuka je da se apiksaban koristi u kliničkim situacijama u kojima se smatra da potencijalne koristi nadmašuju rizik od krvarenja. Više na poveznici.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.