Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #13
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 13, 1. srpnja 2021.

 

Smjernice za praćenje i liječenje rosacee

Britansko društvo dermatologa objavilo je nove smjernice za praćenje i liječenje rosacee, česte kronične bolesti kože nepoznatog uzroka. Pacijenti s ovim stanjem bi trebali ograničiti unos alkohola, začinjene hrane i drugih iritabilnih čimbenika. Isto tako, duža uporaba oralnih antibiotika (više od 2 do 3 mjeseca) bi se trebala izbjegavati u ovih pacijenata. Klinička slika bolesti bi se trebala klasificirati prema Gallo fenotipu, a topikalna i sustavna terapija prilagoditi toj slici. Detaljne preporuke na poveznici.

 

Čimbenici rizika i biomarkeri povezani s poremećajima iz autističnog spektra

Pregled različitih meta-analiza, odnosno tzv. obuhvatnog preglednog rada (engl. umbrella systematic review), proučio je 46 sustavnih pregleda o 67 različitih čimbenika rizika i 52 biomarkera za poremećaje autističnog spektra. Postoje uvjerljivi dokazi da su čimbenici poput dobi majke (iznad 35 godina) i karakteristike metaboličkog sindroma povezani s pojavom poremećaja iz autističnog spektra. Postoje i značajni dokazi za utjecaj majčinske uporabe antidepresiva iz klase inhibitora ponovne pohrane serotonina (engl. selective serotonin reuptake inhibitor, SSRI) tijekom trudnoće, no zbog mogućih zbunjujućih čimbenika ovi bi se nalazi trebali oprezno tumačiti. Dokazi za biomarkere nisu bili visoke kvalitete, nisu imali veliki uzorak ispitanika te se za njih ne može donijeti zaključke. Više na poveznici.

 

Unos soli za pacijente sa kroničnim bubrežnim bolestima: Cochraneov sustavni pregled

Visoki unos soli u prehrani povezan je sa rizičnim čimbenicima za srčane bolesti i pogoršanje bubrežne funkcije, uključujući visoki krvni tlak i bjelančevine u mokraći. U ovom je Cochraneovom sustavnom pregledu ispitano može li smanjenje unosa soli pomoći pacijentima s kroničnim bubrežnim bolestima. Rezultati 21 istraživanja pokazuju da smanjen unos soli smanjuje krvni tlak i razinu bjelančevina u mokraći u pacijenata sa kroničnim bubrežnim bolestima. Ovakav učinak ima potencijal za dugoročna klinička poboljšanja, no potrebna su dugotrajna istraživanja za te ishode.

 

Genska terapija za transtiretinsku amiloidozu

Transtiretinska amiloidoza smrtonosna je bolest koja nastaje zbog progresivnog nakupljanja abnormalnog proteina (transtiretina, TTR) u tkivima, najčešće u živčanom i srčanom tkivu. NTLA-2001 je genska terapija koja koristi endonukleaze (CRISPR-Cas9) kako bi smanjila razinu TTR proteina u serumu. U ovom malom, pilotnom istraživanju na šest pacijenata koji boluju od nasljedne TTR-amiloidoze utvrđeno je da je takva terapija sigurna, s tek blagim nuspojavama. 28 dana od primjene ove terapije došlo je do značajnog sniženja razine TTR u serumu. Važno je napomenuti da su ovo rezultati na malom broju ispitanika iz prve faze kliničkih ispitivanja, te su potrebna dodatna istraživanja kako bismo znali djeluje li ova terapija na transtiretinsku amiloidozu.

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.