Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #22
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 22, 8. listopada 2021.

 

Učinkovitost BNT162b2 (Pfizer-BioNTech) cjepiva nakon 6 mjeseci: retrospektivno kohortno istraživanje

Dosadašnja istraživanja cjepiva za SARS-SoV-2 virus nisu pratila učinkovitost na delta varijantu virusa (B.1.617.2), kao ni potencijalno opadanje imuniteta cijepljenih. U ovom je istraživanju bilo uključeno 3,436,957 cijepljenih osoba u Sjedinjenim Američkim Državama, a za učinkovitost cjepiva praćeni su ishodi PCR pozitivnih nalaza za SARS-CoV-2 virus te hospitalizacije povezane s bolešću Covid-19. Medijan dobi uključenih bio je 45 godina, s podjednakom zastupljenošću muškaraca i žena. Učinkovitost ovog cjepiva za delta varijantu virusa u prvom mjesecu nakon cijepljenja bila je 93%, ali se smanjila na 53% nakon 4 mjeseca. Učinkovitost za ostale sojeve virusa u prvom mjesecu bila je 97% te se također smanjila u 4. mjesecu, na 67%. Učinkovitost na ishod hospitalizacija za delta i ostale varijante virusa visoka je i 6 mjeseci nakon cijepljenja, te iznosi 93%. Više o istraživanju na poveznici.

 

Prestanak pušenja nakon dijagnoze karcinoma pluća: učinak na napredak bolesti i preživljenje

Karcinomi pluća vodeći su uzrok karcinomskih smrti u svijetu, a otprilike pola pacijenata sa dijagnozom karcinoma pluća su pušači. U ovom prospektivnom kohortnom istraživanju praćeno je 517 pacijenata sa dijagnozom karcinoma pluća ne-malih stanica u ranim stadijima (IA-IIIA), kako bi se vidjelo hoće li prestanak pušenja nakon dijagnoze utjecati na progresiju bolesti i smrtnost. Nakon 7 godina praćenja, pacijenti koji su prestali pušiti imali su medijan preživljenja veći za 21,6 mjeseci, bolje sveukupno preživljenje nakon 5 godina i bolje stope preživljenja bez napretka bolesti, u usporedbi s pacijentima koji su nastavili pušiti nakon dijagnoze. Napredak bolesti je također bio manji u skupini pacijenata koji su prestali pušiti (omjer ugroženosti, hazard ratio 0,7). Više o istraživanju na poveznici.

 

Alat za zajedničko donošenje odluka za liječenje imune trombocitopenije

Imuna trombocitopenija (ITP) autoimuna je bolest u kojoj dolazi do uništavanja i smanjene proizvodnje trombocita, što se očituje čestim modricama i krvarenjima u različitim dijelovima tijela. Britansko društvo za potporu oboljelima od imune trombocitopenije, u suradnji za britanskim Društvom za imunu trombocitopeniju, izradilo je brošuru za pomoć u zajedničkom donošenju odluka za pacijente sa imunom trombocitopenijom. Ovaj alat temelji se na smjernicama NICE (engl. National Institute for Health and Care Excellence), a ima za cilj pomoći u uporabi ovih smjernica i olakšati komunikaciju s pacijentima o svim potencijalnim rizicima, korisnim učincima i posljedicama liječenja, te promjenama u životnim navikama. Brošuru možete pronaći na poveznici.

 

Ivabradin u liječenju kroničnog srčanog zatajenja

Kronično srčano zatajenje često je stanje, povod brojnim hospitalizacijama, te uzrok 50% smrtnih slučajeva 5 godina nakon dijagnoze. U ovom Cochraneovom sustavnom pregledu ispitana je sigurnost i učinkovitost uporabe ivabradina, lijeka koji usporava srčanu frekvenciju, u liječenju kroničnog srčanog zatajenja. Na temelju 19 istraživanja s 19,628 sudionika (69% muškaraca), dugotrajna uporaba ivabradina (više od 6 mjeseci) ne smanjuje smrtnost od kardiovaskularnih uzroka u pacijenata sa HFrEF (ejekcijska frakcija lijeve klijetke manja od 40%). Više o ostalim oblicima srčanog zatajenja na poveznici.

 

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.