Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #24
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 24, 21. listopada 2021.

 

Smjernice za profilaksu antibioticima za prije carskog reza

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je obnovljene smjernice za profilaksu antibioticima za trudnice koje se podvrgavaju carskom rezu. Antibiotici su preporučeni za žene koje idu na carski rez i hitno i elektivno, 30 do 60 minuta prije prvog reza. Antibiotici izbora su cefalosporini prve ili druge generacije te penicilini. U slučajevima poroda prije 37. tjedna trudnoće, trebalo bi izbjegavati uporabu amoksicilina u kombinaciji sa klavulanskom kiselinom zbog rizika od nekrotizirajućeg kolitisa. Više o smjernicama na poveznici.

 

Hormoni štitnjače kod osoba sa shizofrenijom

Sustavni pregled koji je uključio rezultate 19 istraživanja donio je zaključak da osobe s prvom epizodom psihoze mogu imati smanjene razine TSH, dok osobe sa shizofrenijom (više ponovljenih psihotičnih epizoda) mogu imati povećane razine TSH. Ovakvi nalazi upućuju na to da kod osoba s psihotičnim poremećajima treba pratiti razine TSH i hormona štitnjače već od prvog nastupanja psihoze.

 

Dentalni i orofacijalni nealergijski nalazi kod 625 pacijenata s nuspojavama od dentalnih materijala

U kohorti od 500 pacijenata koji se žale na nuspojave od dentalnih materijala samo je njih 14% imalo alergijsku reakciju na iste. Iz tog razloga potrebno je saznati više o drugim mogućim uzrocima nuspojava kod takvih pacijenata. Napravljeno je kohortno istraživanje na 625 pacijenata s nuspojavama od dentalnih materijala. Najčešće prijavljene nuspojave su bile pečenje usta, poremećaj okusa i suhoća usta. Osim 12,3% slučajeva u kojima je uzrok bila alergijska reakcija na dentalne materijale, u čak 28% slučajeva nije pronađen bilo kakav potencijalni uzrok simptoma, a drugi mogući uzroci su bili: važni funkcionalni simptomi, orofacijalne bolesti, mehaničke iritacije, simptomi povezani sa zubima ili plakom, hiposalivacija i greške u proizvodnji materijala. Stoga, kod pacijenata koji se žale na nuspojave od dentalnih materijala u obzir se mora uzeti čitav niz mogućih uzroka osim alergijskih reakcija i konzultirati se sa stručnjacima iz drugih specijalizacija.

 

Empaglifozin u srčanom zatajenju s očuvanom ejekcijskom frakcijom

Empaglifozin je jedan od ključnih lijekova za liječenje zatajenja srca sa smanjenom ejekcijskom frakcijom, ali ne i za srčano zatajenje sa očuvanom ejekcijskom frakcijom. U istraživanju (Emperor trial) koje je obuhvatilo 5,988 pacijenata sa HFpEF (engl. Heart Failure with a Preserved Ejection Fraction), empaglifozin je smanjio stopu događaja zbirnog ishoda (smrtnost od kardiovaskularnih događaja ili hospitalizacija zbog srčanog zatajenja). Prilikom analize pojedinih ishoda, čini se da je najveći utjecaj empaglifozina na učestalost hospitalizacije, što treba uzeti u obzir prilikom procjene isplativosti takvog liječenja.

 

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.