Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #59
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Smjernice za farmakološko liječenje sindroma iritabilnog crijeva Američkog gastroenterološkog društva
Sindrom iritabilnog crijeva (engl. irritable bowel syndrome, IBS) čest je funkcionalni poremećaj probavnog sustava. Karakteriziran je boli u trbuhu, nadutošću, zatvorom ili proljevastim stolicama. Liječenje IBS-a je zahtjevno i individualno, a može uključivati promjene prehrane i životnih navika, kao i lijekove. Američko društvo za gastroenterologiju objavilo je nove smjernice za farmakološko liječenje IBS-a, zasebno za IBS uz zatvor stolice (IBS-C) i za IBS s proljevastim stolicama (IBS-D). Linaklotid je lijek s visokom razinom pouzdanosti za liječenje IBS-C, dok su za IBS-D donesene preporuke srednje razine pouzdanosti za uporabu rifaksimina, alosetrona i eluksadolina (napomena: eluksadolin više nema odobrenje za uporabu Europske agencije za lijekove). Više pročitajte na poveznicama (IBS-C i IBS-D).

Ibrutinib uz bendamustin i rituksimab za neliječeni limfom plaštenih stanica
Ibrutinib je inhibitor Brutonove tirozin kinaze, a u ovom se maskiranom randomiziranom kontroliranom ispitivanju koristio u liječenju pacijenata starijih od 65 godina s limfomom plaštenih stanica. Obje su skupine ispitanika dobile šest ciklusa bendamustina i rituksimaba. Uz to, jedna je skupina primala ibrutinib, a druga placebo kapsule. U ispitivanje su uključena 523 pacijenta uz medijan praćenja od 85 mjeseci. Medijan preživljenja bez napretka bolesti bio je 80,6 mjeseci u skupini koja je dobila ibrutinib te 52,9 mjeseci u skupini koja je dobila placebo (hazard ratio 0,75; 95% CI 0,59-0,96). Sveukupno preživljenje bilo je slično u obje skupine. Više o ovom ispitivanju na poveznici.

Opioidni analgetici naspram ne-opioidnih analgetika nakon operacije: sustavni pregled i meta-analiza
Prekomjerno propisivanje opioida nakon operacije pridonijelo je trenutnoj opioidnoj krizi u svijetu. Međutim, nije jasno koliko je propisivanje opioida nakon operacije stvarno imalo utjecaja na tu pojavu. Sustavni pregled i meta-analiza napravljeni su kako bi se bolje proučila ta povezanost. U pregled je uključeno 47 randomiziranih kontroliranih ispitivanja koja su uspoređivala propisivanje opioida i ne-opioidnih analgetika osobama starijim od 15 godina nakon operativnog zahvata. Primarni ishodi bili su intenzitet boli prvi dan nakon otpusta iz bolnice te povraćanje unutar 30 dana. Meta-analiza je pokazala da propisivanje opioida nakon operacije ne smanjuje intenzitet boli, ali pojačano uzrokuje štetne događaje. Više pročitajte na poveznici.

Cjepivo za respiracijski sincicijski virus u odraslih
Iako je respiracijski sincicijski virus (RSV) važan uzročnik bolesti i smrti u starijih odraslih osoba, cjepivo za taj virus još uvijek nije registrirano. Provedena je faza 2 randomiziranog kontroliranog ispitivanja u kojem se uspoređivala jedna doza bivalentnog cjepiva primijenjena intramuskularno (RSVpreF) s placebom. Otprilike 28 dana nakon primjene cjepiva ispitanicima je intranazalno unesen RSV A Memphis 37b virus te ih se pratilo 12 dana. Nakon primjene cjepiva, učinkovitost cjepiva dosegla je 86,7% za simptomatske infekcije RSV-om potvrđene kvalitativnom polimeraznom lančanom reakcijom (RT-qPCR) barem dva dana uzastopno. RSVpreF cjepivo bilo je učinkovito protiv simptomatske infekcije RSV-om i izlučivanja virusa. Nisu uočeni jasni štetni učinci cjepiva. Više pročitajte na poveznici.

 

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.