Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #7
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 7, 20. svibnja 2021.

 

Sažete smjernice za reumatološke pacijente i COVID-19 cjepivo

Skup stručnjaka iz područja reumatologije, infektologije i javnog zdravstva donio je preporuke za COVID-19 cjepivo i osobe s autoimunim i upalnim reumatološkim bolestima. Pacijenti s upalnim i autoimunim bolestima su prioritetna skupina za cijepljenje te osim alergije na pojedine sastojke cjepiva, nema kontraindikacija za cijepljenje (umjerena razina preporuke). Što se tiče imunomodulacijske terapije, nema zabrinutosti oko njenog utjecaja na sigurnost cjepiva, pa se prilagodba uzimanja nekih lijekova radi isključivo s namjerom optimizacije imunosnog odgovora na cjepivo (snažna i umjerena razina preporuke). Liječnici bi trebali sa svakim pacijentom razmotriti njihovo stanje i donijeti zajedničku odluku o cijepljenju. Više možete pročitati na poveznici.

 

Dodaci vitamina D za sprječavanje akutnih respiratornih infekcija: sustavni pregled i meta-analiza

Meta-analiza podataka prikupljenih iz 45 randomiziranih kliničkih pokusa pokazala je da je dodavanje vitamina D prehrani sigurna i učinkovita metoda za sprječavanje akutnih respiratornih infekcija. Iako postoji velika heterogenost (raznolikost) rezultata i metodologija uključenih istraživanja, rezultati upućuju na to da svakodnevno uzimanje 400–1000 IU (internacionalnih jedinica) vitamina D u trajanju do 12 mjeseci štiti od nastanka akutnih respiratornih infekcija. Trenutno nije poznato kako ovakav dodatak vitamina D djeluje pri zaštiti od bolesti COVID-19. Više o ovoj temi na poveznici.

 

Protutijela na SARS-CoV-2 virus: zaštita od buduće infekcije

U borbi protiv pandemije COVID-19 važno je saznati koje su osobe preboljele bolest, kako bi se javnozdravstvene mjere mogle bolje usmjeriti. U ovom kohortnom istraživanju sa više od tri milijuna sudionika, željelo se saznati je li pozitivan rezultat protutijela koristan u procjeni rizika od buduće COVID-19 infekcije. Rezultati pokazuju da osobe koje imaju antitijela na SARS-CoV-2 imaju i manje šanse od buduće zaraze, no trajanje zaštite još uvijek nije poznato.

 

Vakuumski inducirana tamponada maternice za poslijeporođajno krvarenje

Klinička su istraživanja pokazala da je vakumski inducirana tamponada visoko učinkovita u zaustavljanju poslijeporođajnog krvarenja (engl. postpartum hemorrhage, PPH). Primjenom vakuuma dolazi do kontrakcije i smanjenja maternice. Navedeno predstavlja napredak u odnosu na trenutni standard (balon-tamponadu) te značajno smanjuje rizik od komplikacija, a time i potrebu za transfuzijama krvi, dodatnim zahvatima i eventualnim hitnim histerektomijama. Više o tome ovdje.

 

Koji je idealan omjer pacijenata i medicinskih sestara i tehničara?

Veliko istraživanje, objavljeno u časopisu Lancet, pratilo je bolnice i pacijente u Australiji nakon uvođenja pravila o minimalno jednoj medicinskoj sestri/tehničaru na četiri pacijenta. Ovakva praksa sa više medicinskog osoblja dovela je do manje smrti pacijenata, manje ponovnih hospitalizacija, kraćih boravaka u bolnici i značajne uštede u bolnicama. Vizualni sažetak možete pogledati ovdje, a cijeli članak na ovoj poveznici. Ovo istraživanje potvrđuje ono što već znamo – koliko je izniman doprinos medicinskih sestara i tehničara u zdravstvenoj skrbi. Prošli se tjedan obilježio i Međunarodni dan sestrinstva, na dan rođenja Florence Nightingale. Ovom prilikom, sa zakašnjenjem, čestitamo sestrama i tehničarima njihov dan!

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.